Když se setkají zelený svět No poo s nablýskanou kráskou Curly Girl metodou, nejednoho jímá zmatek. Dá se vůbec metoda, u jejíhož zrodu stál klasický kondicionér, praktikovat s čistými dary přírody?

Odpověď zní: ano. Curly Girl metoda a No poo JDOU dohromady. Tvoje vlny nebo kudrny skutečně mohou vzkvétat jen za použití 100% přírodních bylin, olejů a jedlých ingrediencí. Zároveň se však sluší říct, že přírodnost složení automaticky úspěch nezajistí. – I v No poo existuje nerovnováha a přešlapy, při nichž mohou vlnky spíš vysychat a skomírat. Aby ses tomu vyhla a nedostala se do stavu, kdy budeš závistivě pokukovat po vlasech svých low poo kolegyň, v následujícím seriálu si povíme pár zákonitostí, a dodám kupu domácích receptů…

Curly Girl metoda a no poo


1. Nebuď suchar

Jedním z nejčastějších úskalí Curly Girl metody na No poo je špatně a jednotvárně zvolená mycí směs. Mytí vaječnými žloutky, žitnou nebo rýžovou moukou ve stylu našich babiček je sice praktické, dobře umyje a odmastí. Málokdo si ovšem uvědomuje, že všechny tyto ingredience jsou zdroji proteinu a jako takové mohou vychýlit rovnováhu ve vlasech.

Proteinové mytí postupně vlasy zpevňuje, protože jim dodává hmotu. Je-li ale jednostranné, děje se to v nedobrém slova smyslu, jako když se z vláčného stébla stává pevná sláma, a vlasy ztrácejí hydrataci, která je v Curly Girl metodě alfou a omegou. (vždyť to ona dává pružnost a lesk!) Původní rostlinné a živočišné proteiny navíc nejsou hydrolyzované (roztříštěné na menší částice) jako ty v hotové vlasové kosmetice, což znamená, že vlasy je nejsou schopné pojmout do svého středu. Dochází k usazování proteinu na povrchu, což sice zprvu může přispívat k udržení vlhkosti, ale dlouhodobě je spíš kontraproduktivní. (více o proteinech se dočteš v článku ZDE)

Čím tedy vlasy na Curly Girl metodě mýt?

  • Pokud máš jakýkoli typ kudrn (3A-C) nebo afro, za nejvhodnější považuji bylinky, namíchané ve speciální vícesložkové směsi. Ta dokáže zajistit, že se vlasy nejen očistí, ale také vyživí a jejich povrch uzamkne před krepem.
  • Pokud jsi vlnovláska, může Ti proteinové mytí vyhovovat častěji. I tak ale zkoušej obohacené verze – smíchat mouku například se žloutkem, medem nebo použít fermentovaný kvásek. Více níže.

 

2. Pozor na houpačku

Pro své produkty jsi sama autorem i formulátorem. Tímpádem jsi zodpovědná za něco, co se v hotové kosmetice ohlídá „samo“ : za hodnotu pH ve svém mytí. Nejspíš jsi se s tím setkala. Umyješ zásaditou sodou, srovnáš kyselým oplachem, kávou, ibiškem… Klasika. Jenže neustálé pohupování pH může Tvé vlny nebo kudrny notně oslabit.

Stejně jako nevhodné zásadité ingredience typu tuhých šamponů a mýdel. Pokud jsou vlasy zásaditému prostředí vystavené trvale, padají, jsou tenké a křehké. Snaž se proto pH své péče držet mezi hodnotami 4–7 a vždycky upřednostňuj jednu vyváženou směs (zásaditá + kyselá složka dohromady) před prudkým vystřídáním protilehlých pH.

Curly Girl metoda a No poo
3. Zvenku i zevnitř

Vlasy odkázané na svou vlastní sílu bez syntetických pomocníků o to více ocení holistický přístup. Pomáhej jejich kráse zevnitř – udržuj zdravou střevní mikroflóru, pij dostatek čisté vody a nezapomeň na hodnotné tuky (avokádo, kokosový olej, omega-3 mastné kyseliny).

 

4. Názvosloví máme stejné

I při no poo budeš dělat hloubkové čištění (clarifying), pomůže plop a squish-to-condish techniky a nejspíš budeš nanášet nějaký ten leave-in. Abychom byly společně na jedné vlně, prozkoumej Curly Girl slovníček ZDE >>.

 

Disclaimer na závěr

Předpokládám, že tu pravou náturu pro No poo – tedy chuť experimentovat a vědomí neustálé transformace svých vlasů, už máš. Potom také víš, že No poo není disciplína univerzálních, polopatických instrukcí. Směs, která jedné dá hebké prstýnky, druhé vyrobí vysušený chumel. A gel, který jedny vlasy obalí solidní krustičkou, jiné hltavě vsáknou. Je to cesta experimentu, intuice a napojení na sebe sama.

Zároveň No poo je o trpělivosti. Curly Girl efekt hladkých a bujných pramenů Ti nezajistí stejně lacino jako syntetické složky v kondicionéru. (To je důvod, proč se ke kondicionérovým složkám typu BTMS uchylují i výrobci přírodní kosmetiky nebo malé domácí značky a proč jsou v jejich produktech tak těžce nahraditelné.) Ovšem, o to budou mít Tvé kudrny pak větší hodnotu. 😉

Pokud bys došla k závěru, že Curly Girl metoda a No poo Ti nefungují, nebo je chceš s něčím prostřídávat, vždycky můžeš zkusit její Low poo verzi s hotovou, šetrnou kosmetikou.

A teď už hurá do toho! Náš článek je rozdělený na tři části:

 

SEZNAM DÍLŮ:

CURLY GIRL METODA A NO POO – ČÁST 1. Mytí >>
CURLY GIRL METODA A NO POO – ČÁST 2. Styling >>
CURLY GIRL METODA A NO POO – ČÁST 3. Výživa a regenerace (vychází v listopadu)

One thought on “Curly Girl metoda a No poo – Kompletní průvodce”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *