Curly Girl metoda. Co to je, a jak začít ještě dnes

Jsi kudrnatá dívka, buď sama sebou. To Tvoje hlava, ne kadeře potřebují narovnat. — CURLY GIRL METODA

Každé ráno nebo večer, a dost možná obojí dochází v naší koupelně k osudovému omylu. Ubíjíme své kudrnaté vlasy, aniž bychom o tom věděly. Ve snaze udělat to nejlepší je šamponujeme, češeme, zahrnujeme péčí, kterou nám vychválila reklama nebo kterou nám před lety vetkla naše maminka. Protože jim přece chceme dát prostor a chceme dát šanci..., jenže před zrcadlem se znovu vrací bezradné otazníky.

Jaký mají vlastně tvar? Zvládnou takhle vydržet aspoň hodinu, nebo zase selžou? Před každou návštěvou u kadeřníka sníme o zlomu ...abychom pak na místě všechno odkývaly a poslušně zacouvaly zpět do těsného mainstreamu. A příliš těsného. Protože i když občas zatoužíme nechat své vlasy jejich přirozenosti, nakonec vyměkneme, žehlíme, uhlazujeme. Snaha dát své nejisté vlasy do latě se stala pevnou součástí každého našeho dne. A celé roky nemáme ponětí, že za zplihlými, nepovedenými chomáči ve skutečnosti dřímá nádherný poklad.   Curly Girl metoda. Jak na krásné kudrnaté vlasy přírodně a navždy   Curly Girl metoda je jedinečný program britské kadeřnice Lorraine Massey, který za výše popsaným dělá tlustou čáru. Tento koncept, který přišel do kadeřnického světa po desetiletích nepochopení a útlaků, respektuje, co kudrnaté vlasy skutečně potřebují, a nahrazuje nezdravé návyky, které je dusily a zbavovaly života, postupy přirozenými a efektivními. Když už jsme u slova „efektivita“, pojďme si rovnou prohlédnout výsledky:   Curly Girl metoda. Jak na krásné kudrnaté vlasy Curly Girl metoda. Jak na krásné kudrnaté vlasy Curly Girl metoda. Jak na krásné kudrnaté vlasy Zdroj: NaturallyCurly.com

Sluší se dodat to nejdůležitější – vše probíhá přirozeně. Bez kadeřníků. Ano, jen Ty a Tvoje vlasy.  

V čem Curly Girl metoda spočívá?

V první řadě přihlíží k tomu, že kudrnaté vlasy jsou velmi absorpční a mají specifickou stavbu. Chtějí hodně hydratace, a pokud si je myješ klasickými šampony a kondicionéry, silikony a chemikálie v nich obsažené ucpou povrch vlasu a brání mu přijímat živiny. Jiná kategorie látek zvaná sulfáty je zase vysuší. Proto se v Curly Girl metodě vlasy myjí produkty s absencí těchto látek, které kudrny dlouhodobě narušovaly.

Navíc – a tím se tato metoda liší od klasické No poo techniky – se k tomu dodržují postupy mytí a péče, které jsou unikátně navržené pro nejrůznější typy vln. Tak jako sněhové vločky nebo otisky prstů, i kudrnaté vlasy jsou totiž jedinečné a nelze u nich jednoduše aplikovat jedno a totéž. Je potřeba víc, než konvenční šampon s nápisem „Curly Hair“.

Co bude u Curly Girl metody jinak?

Dejme tomu, že zatím o správné kudrnaté péči vůbec nic nevíš. Na začátku je obecně záhodno:
 • přestat s česáním kudrnatých vlasů nasucho, protože hřebeny a kartáče v tomto stavu kudrny poškozují
 • vysadit všechno horko, které vlasy poškozuje – žehlení, u vln kulmování, foukání na nejvyšší stupeň, mytí v horké vodě
 • nepoužívat šampóny obsahující sulfáty (neboli sírany, zejména Sodium Lauryl Sulfate a Ammonium Laureth Sulfate). Silnější, suché nebo hodně kudrnaté vlasy potom v Curly Girl metodě šampon nahrazují takzvaným cowashem (mycím kondicionérem)
 • vyhnout se silikonům (nerozpustné ve vodě) a parabenům, které bývají obsažené v konvenční vlasové kosmetice
 • nepoužívat alkoholy, které vlasy vysušují (ne všechny alkoholy jsou ale škodlivé, vysvětlím později)
 • vyměnit froté ručník při sušení za staré tričko
 • vlasy nebarvit. Kromě toho, že barvení vlasů s sebou často nese nežádoucí ingredience, které jsme vyjmenovali výše, přirozená barva ladí s Curly Girl filosofií sebepřijetí.
  (*Není to však dopísmene. Zde na Kudrnatých vlasech najdeš mnohé Curly Girls, které metodu úspěšně provozují dohromady s barvením, a v Kudrnatém eshopu je i celá kolekce Curly Girl produktů na barvené vlasy.)
 • omezit frekvenci mytí vlasů – ideální je dvakrát, maximálně třikrát týdně, ale hlavně:
 • přestat ve svých vlasech vidět odchylku, kterou je třeba předělávat a krotit :-)
Ve vyšších stádiích Curly Girl metoda přidává hydrataci a techniky, kterým se obsáhle budeme věnovat v dalších článcích. Tvým vlasům postupně dodají na objemu. Tím se oživí a povzbudí jejich přirozený charakter a vlasy se stávají kudrnatějšími s každým mytím. Mnozí lidé, kteří začnou s Curly Girl metodou, do ní vstoupí s mírně vlnitými vlasy, aby následně zjistili, že ve skutečnosti jsou kudrnatí! :-) Po přechodové fázi (která se označuje jako Transitioning fáze) Tvé vlasy znovu naleznou svou strukturu a oprostí se do své přirozené, dávno dané podoby.
Podoby, kterou jsi dost možná ani neznala! Protože když dáme přírodě volný průchod, tehdy najdou naše vlasy své předurčení, a my svou svobodu.  

Je pro mne Curly Girl metoda vhodná?

Sluší se říct jednu věc: tato metoda nedosáhne zvlnění vlasů, které jsou od přírody rovné. Je tedy určena výhradně těm, kteří mají od přírody dány do vínku texturu. A tam potom opravdu všem – je pro všechny kudrnaté, vlnité, zvlněné i afro vlasy, protože má pro každý z jednotlivých typů unikátní program péče. Na nic bys neměla čekat zvláště tehdy:
 • Pokud své kudrny vždycky zkusíš nechat, a pak je raději bezradně rovnáš.
 • Pokud jsi své vlasy vysílila letitým barvením.
 • Pokud si neustále kolem hlavy uhlazuješ rozčepýřené chmýří.
 • Pokud Ti kadeřník vlasy „dobil“ nějakým nevhodně zvoleným experimentem.
 • Pokud si připadáš utlumená, nejistá, ptáš se, kdo doopravdy jsi. 
 

Je Curly Girl metoda dražší než konvenční kosmetika?

Rozhodně není, záleží ovšem na přístupu. :-) Pokud to vezmeš za správný konec, zbavíš se při ní nejspíš mnoha přípravků, které jsi bezcílně vršila v koupelně. Navíc Curly Girl metoda upřednostňuje kosmetiku z přírodních, šetrných látek, a tím uděláš i něco pro přírodu. Při výběru kosmetiky je ovšem nutné nejprve o svých vlasech něco vědět. Pokud netušíš, jaký typ vlasů máš, a „poréznost vlasů“ je pro tebe cizí pojem, přečti si nejprve články zde a zde.  

Jak dlouho Curly Girl metoda trvá?

To do značné míry záleží na tom, jak moc jsi svým vlasům doteď dávala zabrat. Curly Girl metoda je šetrný a přirozený proces, slovo rychle zrovna nepatří do kudrnatého slovníku. :-) Studie ukázaly, že pokud vyžehlíme zcela zdravé vlasy, budou se z tohoto zásahu uzdravovat do původního tvaru dva týdny. Představ si tedy, co s Tvými vlasy udělaly celé roky rovnání, foukání dorovna nebo naopak natáček. A to se bavíme pouze o teplu a ne o barvení vlasů a škodlivých ingrediencích v kosmetice. Přechodová fáze Curly Girl metody obvykle trvá od půl roku do dvanácti měsíců. Nicméně sluší se říct, že spíše než dočasnou praktikou je Curly Girl metoda stylem života. Vyzkoušej sama a uvidíš, že se ho už nikdy nebudeš chtít vzdát. :-)  

Láká tě Curly Girl metoda?

To je dobře. Každé nové kudrny vítáme všemi deseti. :-) Zde na Kudrnatých vlasech Curly Girl metodou žijeme. Kromě Kudrnatého eshopu složeného výhradně z CGM produktů zde najdeš encyklopedii všech pojmů, test a úvodní poradenství pro nováčky i blog, kde denně přibývají články s praktickými tipy i zkušenostmi. Můžeš se také přidat k diskuznímu Curly Girl fóru, kde už spousta z nás sdílí svoji podporu a inspiraci.

TĚŠÍME SE NA TEBE ZDE!

Pokračovat na 2. díl >>


Karolina Srncová.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)
Více o Karolině se dočteš zde.

Přidat komentář

.