Curly Girl metoda – postup krok za krokem

Máš svůj kudrnatý vzor. Máš odhodlání. V ruce hrdě třímáš svůj první cowash nebo Curly Girl kondicionér, a v koupelně čeká s otevřenou náručí.. staré tričko. Tak pojďme na to! Začátku Curly Girl metody už nic nebrání… ;)

V dnešním článku si popíšeme nejčastější postup mytí při Curly Girl metodě, takzvaný cowashing (kondicionérové mytí). Je to něco, co se pravděpodobně stane Tvým denním chlebem, nicméně sluší se do začátku říci, že ne vždycky.

Curly Girl metoda postup

 

Je to jen jeden z možných scénářů.

Jen malé části žen při Curly Girl metodě vyhovuje neustále cowashovat. Zvlášť pokud používáš obyčejný kondicionér z drogerie, může časem Tvé vlasy zatížit nebo si neporadí se všemi nečistotami. Proto většina z nás cowashing pravidelně střídá s mytím šetrným low poo šamponem. Jednou za čas je také záhodno provést hloubkové čištění (clarifying nebo chelating šamponem), které Tvoje vlasy vrátí do bodu nula a zbaví minerálů z tvrdé vody. (Více si o něm povíme v příštím článku.)

 

Před každým mytím proto vycházej z toho, jak se Tvoje vlasy cítí?

 • Mastné, zplihlé, zatížené? >> proveď hloubkové čištění (clarifying šampon)
 • Jako před úklidem? >> low poo šampon
 • Chybí jim hydratace a jsou suché, nebo jsou normální? >> cowash
 • Stojíš na samém začátku? >> proveď hloubkové čištění, abys vymyla z vlasů zbytky pro Curly Girl metodu nevhodných produktů. Této očistě před prvním cowashováním se říká Final Wash.

Cowashing

Curly Girl metoda postup

 

Jdeme rovnou na to, a do začátku prozradím, že kromě cowashe a starého trička se Ti budou hodit i dvě plastové mísy. Ano, ty na těsto. Nejsou podmínkou, ale šetří peníze. (vysvětlím záhy)

1. Mytí

Začneš stejně, jako by sis myla hlavu šamponem – důkladně vlasy namočíš teplou vodou. Následně vezmi první (zatím rozumné) množství cowashe a rozděl po pokožce hlavy. Osobně v této fázi používám jednu z oněch misek: smíchám v ní kondicionér s vodou a nalévám na hlavu. Tak dojde ke kýženému rozprostření kondicionéru, aniž bych ho tam dávala nadesetkrát.

Pomalu a důkladně promasíruj pokožku hlavy konečky prstů (ne nehty). Odstraníš tak špínu, zbytky produktů i odumřelé buňky. Potom hlavu důkladně spláchni (opět teplou vodou) a pomáhej přitom očistě prsty.

 

2. Kondicionér
Curly Girl metoda postup
 

Po umytí pokožky vezmi nové, velkorysé množství cowashe nebo kondicionéru (na husté vlasy pod lopatky používám zhruba velikost švestky) a vpracuj do délek vlasů. Teď je ten pravý čas vlny pročesat. Použij hřeben se širokými zuby, Denman kartáč, nebo prameny opatrně odděl prsty. U delších vlasů začni odspodu a rozplétej postupně.

 

TIPY

 • Vždycky češ vlasy, když jsou mokré, hladké a nasáklé produkty. Česání suchých vln čímkoliv není dobrý nápad. Způsobuje to krep a ničí povrch vlasů. Kromě toho, že to také obvykle tahá a trvá. Pokud jsi až doteď česala chemlon (pardon, vlasy) zasucha, pak věz, že přenesení česání do sprchy je onou kouzelnou zkratkou od roští k hladkým, definovaným pramenům.

   

 • Pokud rozčesání nejde snadno, přidej víc kondicionéru a vyměň kartáč za prsty.

   

 • Pokud to nejde vůbec, zvaž, zda nemáš poničené konce vlasů a není čas na zástřih?

Až vlasy pročešeš, nechej v nich kondicionér ještě asi pět minut sedět – dělá to rozdíl v hydrataci. Můžeš vlasy třeba stočit do skřipce a jít se věnovat pleti nebo pedikúře. Pokud jsi matka v domácnosti, jdi uklidnit muže a ratolesti. Už si musí myslet, že jsi mrtvá, a to nejlepší je teprve čeká...

 

3. „Squish to condish“

Curly Girl metoda postup

 

Následuje jedna ze základních technik Curly Girl metody, jejíž název se dá do češtiny přeložit jako „mačkáním k větší hydrataci“. Provádí se hlavou dolů a při povrchním shlédnutí videí na YouTube se může zdát, že vše spočívá v prostém mačkání vlasů k hlavě.

Není tomu tak. Je nutné, abys kondicionér na vlasech zároveň notně prolnula s vodou. Tak totiž zafunguje jako to pravé médium, které hydrataci vpraví dovnitř vlasů. Správný „squish to condish“ je tedy o pokoupání vlasů v kondicionérové směsi. Buď si nalej trochu vody do dlaní, uchop zespodu pramen nasáklý kondicionérem a jemně zmáčkni k hlavě, nebo...

Curly Girl metoda postup

 

TIP: Vůbec nejlepší je pustit teď ke slovu ony plastové mísy! Nalej do jedné trochu vody, spláchni s ní vlasy, zachyť dole do mísy druhé. Pak tam zanoř vlasy nasáklé kondicionérem, vynoř a nad mísou prováděj zmíněné jemné mačkání. Vlasy nesmí úplně vyschnout. Jakmile se na nich objevuje krep, mačkáš nešetrně a chybí vlhkost. Vrať je do roztoku vody s kondicionérem, promáchej a znova jemně mačkej.

 

Dost možná si teď říkáš, zda se takové „šaškování“ navíc vyplatí. Kdysi jsem si říkala totéž. Ale skutečně to funguje! Tato technika, která má ve světě Curly Girl metody své vlastní jméno Bowl Method (misková metoda), udělá divy v případě, kdy Tvoje vlasy strádají nedostatečnou hydratací! Její nespornou výhodou je i to, že rozdistribuuje kondicionér rovnoměrně po celých vlasech. Akorát se při ní snaž už moc nemáchat pokožku hlavy, ať zůstane prostá produktů.

Sama si dávám tři kolečka mačkání, než vlasy finálně opláchnu.

 

4. Závěrečný oplach

Curly Girl metoda postup

 

Vymej kondicionér teplou vodou. Pokud se nechystáš na velký styling, závěrečný oplach udělej chladnou nebo studenou vodou. Chlad zatáhne vlasové kutikuly a uzavře uvnitř hydrataci, kterou jsi tam před chvílí pracně vmačkávala. Také sníží krepatění a dodá vlasům na lesku. Na tomto místě můžeš také přidat oplach (vychladlým) bylinkovým výluhem nebo rýžovou vodou.

Nemáš zatím dobrý cowash? Můžeš si vybrat z nabídky zde.

 

Hydratační produkty

Curly Girl metoda postup

 

Usilovně jsi do svých vlasů vtiskla dostatek hydratace. Teď je správný čas na přípravky, které ji tam pomohou uchovat. Pokud jsi kudrnatá, začni s nanášením okamžitě, do nasáklých vlasů. Pokud máš vlny, nech vlasy pár minut okapat. 

 

Hydratační produkty jsou nejlepší cestou, jak podpořit strukturu vln a snížit nepopulární krep. Je ale důležité říci, že ne každé vlasy při Curly Girl metodě je chtějí! Ty suché a bez života ano. Ale jemné vlny typu 2A se sklonem k maštění a nánosům produktů MÁLO. Opět – pokud máš nízkou poréznost, zkoušej, co vlasy unesou.

Nejčastějším hydratačním produktem je leave-in, tedy bezoplachový kondicionér. Rozetři potřebné množství v dlaních, aby zemulgoval. Pak nanášej. Můžeš použít takzvanou modlící techniku (Praying Hands). Tedy spustit oponu vlasů a hladit nataženými dlaněmi po obou stranách vlasů (jednou rukou zevnitř vlasů, druhou zvenku). Nebo ho jednoduše zahrabat. :-)

TIPY

 • Možná Ti bude vyhovovat přemístit česání vlasů sem, abys leave-in rozprostřela rovnoměrně.
 • Pokud jsi kudrnatá a potřebuješ hydrataci, po leave-in kondicionéru můžeš na vlasy nanést ještě lehký olej (například jojobový, mandlový, z hroznových semínek) a vše pak uzavřít krémem při stylingu. Téhle vrstvící metodě se říká LOC (leave-in – oil – cream). S pořadím tří vrstev můžeš experimentovat podle sebe.

Oblíbené Curly Girl leave-in kondicionéry najdeš zde a můžeš si je rovnou vyfiltrovat dle typu a poréznosti svých vlasů.

 

Styling

Curly Girl metoda postup

 

Ať už jsi na vlasy dala leave-in, nebo jsou jen po závěrečném oplachu, rovnou začni se stylingem. Můžeš použít gel, pěnu, krém nebo custard (produkt pudinkové konzistence), ale důležité je (s výjimkou pěny) nanášet do mokrých, ba nasáklých vlasů

Gel můžeš nanášet hlavou dolů nebo hlavou vzhůru. Osobně mám zkušenost, že při nanášení gelu hlavou vzhůru si lépe uchovám tvar vln a pěšinku v horní části vlasů, ale při aplikaci hlavou dolů mám zas trochu kudrnatější výsledek. Jako u všeho záleží na každé z nás.

Stylingový přípravek nanášej rozetřený předem v dlaních. Osobně opět používám techniku modlících rukou (Praying Hands). Na závěr jemně vmáčkni vlny vzhůru k hlavě a dotvaruj.

TIPY
 • Technik nanášení gelu je řada a budou se lišit podle typu Tvých vlasů. Pokud například máš husté kudrny 3B typu, Praying Hands bude pravděpodobně málo a vhodnější je gelovat pramen po prameni. Můžeš také použít takzvanou Finger Coiling techniku, nebo u vlnitých vlasů natáčet Denman kartáčem. Těš se na budoucí články! :)
 • Mnoho kudrnatých žen dělá zásadní chybu, že se bojí použít gelu dostatečné množství. Nechtějí, aby jim seděl na vlasech a vytvářel povrchovou krustu. Jeho funkce je ale přesně taková! Celý fígl spočívá v tom, že gel necháš ve vlasech zcela zaschnout a teprve potom krustu odstraníš (viz níže). Uvidíš, vyloupnou se hebké kudrny!
 • Některé Curly Girls používají raději stylingové krémy (v názvu bude Curl Cream, Curl Smoothie, Curl Lotion), které jsou vhodnější pro jemnější kudrny a dávají matný vzhled. Nemají ovšem takovou vydatnost a výdrž na další dny. Tyto jsou vhodnou alternativou pro děti (pokud vůbec něco), neboť patlat nevinnou hlavičku gelem je hřích.
 • Konečně, pokud máš vlasy zničené, gel zatím vynechej. Jeho funkce je fixační a v některých situacích je prostě lepší dočasně upřednostnit regeneraci vlasů před vzhledem.

Jsi hotová (a tvoji blízcí už úplně)? Tak pojď z koupelny! Naložíme vlasy do takzvaného plopu.

 

Co je to ten plop?

Curly Girl metoda postup

 

Plopping je metoda, která podporuje přirozený kudrnatý vzor vlasů a zároveň odsaje část vlhkosti. Veškerým úkolem plopu je nahradit blbý zvyk, kdy sis svoje ubohé kudrny ručně ždímala. Za tímto bezmála odborným výraznem se tedy skrývá – turban ze starého trička nebo z ručníku z mikrovlákna.

Rozlož látku na postel, předkloň se a do středu spusť svoji mokrou hlavu (nijak do vlasů nesahej, prostě je jen slož pod temeno). Přelož zadní díl látky na týl a přední díl do čela. Potom zašroubuj cípy látku po stranách, jako bys balila bonbon, a vzniklá chapadla svaž za hlavou. V případě trička prostě zavaž rukávy. Vlasy by měly v plopu zlehka sedět a zároveň by měl těsně přiléhat k hlavě.

Plop na vlasech nedrž dlouho. Pět, deset minut obecně stačí, než se pustíš do sušení. Rozhodně nepoužívej drsný froté ručník! Ten by jen narušil tvoje vlny a způsobil krep.

TIPY
 • Jsou typy vlasů, kterým plopping nevyhovuje. V takovém případě jen opatrně vymačkej přebytečnou vodu do starého trička nebo ručníku z mikrovlákna.
 • Plopping nejlépe sedí kudrnám střední a delší délky. Pokud máš vlasy krátké, plop je může pomačkat a zdeformovat.
 • Dalším problémem u plopu může být, že si neohlídáš linii, kterou přiléhá k hlavě a při utažení ti zmáčkne a naruší kudrny okolo obličeje. Je dobré plop utahovat na čele pod linií vlasů.

Sušení vlasů

Curly Girl metoda postup

 

Jakmile plop sundáš, nejlepší  je nechat svoje kudrny přirozeně uschnout. Je to zdravé, nevysušuje... Není to nicméně v praktickém životě pro každého. Některým ženám, zvláště těm s vlnitými vlasy, může více vyhovovat difuzér, protože pomůže utvořit větší vlny o více objemu. Vyzkoušej určitě obojí a uvidíš, co ti bude fungovat.

 

TIPY
 • Osobně se mi osvědčilo začít s difuzérem na 20 % a skončit na 80 %, a nechat doschnout. Pokud začnu sušit úplně nasáklé kudrny, výsledkem je krep.
 • Potřebuješ více objemu u kořínků? Můžeš je před uschnutím zafixovat malými kovovými klipy nebo pérky.
 • Na usychající vlasy nesahej. Nesnaž se je prohrabovat pro větší objem apod. Zničíš si tím kudrny a přivodíš krep.

SOTC

Curly Girl metoda postup

 

Pokud se ti už zdá, že Curly Girl metoda je pěkná věda a samý termín, máš pravdu. ;)) Tady je zase jeden. Ale opravadu už poslední... Scrunch Out the Crunch! Neboli „vymáčknutí krusty“, je poslední dílek stylingu a dělá se poté, co vlasy 100% uschly a mají zaschlý gelový povrch. Tehdy vezmi znovu tričko, nebo ručník z mikrovlákna a vlny jemně mačkej k hlavě (vyloupnou se z tuhé krusty), dokud nebudeš s jejich povrchem spokojená. Potom zasuň prsty ke konečkům a jemně vlasy provzdušni. Vidíš? Říkala jsem Ti to. Tahle podivnost je prakticky nejdůležitější krok na cestě za hebkými vlnami bez krepu.

TIP: Můžeš taky krustu rozmačkat rukama, ve kterých rozetřeš pár kapek lehkého oleje. Ale mně se to v začátcích neosvědčilo, protože ruce vždy povzbudily krep víc, než tričko.

Cesta za vlastní Curly Girl rutinou

Curly Girl metoda postup

 

Každé vlasy jsou jedinečné, každé jsou jiné. Vlnité potřebují lehčí produkty a snáze se zmastí. Kudrny potřebují více hydratace, která by je zkrotila. Vlasy s nízkou porézností potřebují produktů méně, s vysokou více.

Bude nějakou dobu trvat, než porozumíš svým vlasům, a také než Tvoje vlasy porozumí situaci. Vlasy si postupem všeho toho času zvykly na silikony a vysušující sulfáty a pokožka hlavy pravidelně vytvářela více mazu, aby jejich účinky vyrovnala. Bude jí chvilku trvat, než pochopí, že už to není třeba, že už vlasy nevysušuješ nešetrnými produkty. Tímpádem mohou tvoje vlasy zpočátku být mastnější a dokonce vypadat hůř! 

Obrň se v této úvodní, přechodové fázi (zvané Transition) trpělivostí a dopřej svým vlasům čas, aby se přizpůsobily. Obvykle trvá 2 až 6 týdnů, než si vlasy zvyknou na bezšamponovou metodu. Slovo „rychle“ nepatří do kudrnatého slovníku. Nezapomeň, že těch pár týdnů potřebují na to, aby dohnaly hydrataci, o kterou jsi je nevědomky připravovala roky. Pokud máš nesnáze s maštěním, pro začátek cowash častěji střídej s low-poo šamponem.

A to je v tuto chvíli všechno. Aby ses v tomhle přehledu neztratila na první dobrou, připravila jsem Ti stručný tahák ke stažení. Objeví se zde pod článkem během listopadu.

 

Držím palce! :)

Karolina

 

p. s. Zajímá Tě Curly Girl metoda víc, než je zdrávo? Pak se Ti jistě bude hodit i kniha Curly Girl metoda od A do Z, která se zde objeví již BRZY! :)

 

<< Zpět na 4. díl   Pokračovat na 6. díl >> 


Karolina Srncová.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)
Více o Karolině se dočteš zde.

Přidat komentář

.