Curly Girl metoda a hloubkové čištění

Hloubkové čištění (clarifying) je klíčovou součástí péče o krásné vlny a kudrny při Curly Girl metodě. A také tou nejčastěji opomíjenou. Přitom právě ono často stojí za zdánlivě neřešitelnými problémy, a zpravidla nese i rychlé výsledky...

 

Na první pohled se Curly Girl metoda točí jen okolo hydratace

Která z nás by neznala zpaměti zásady Lorraine Massey o škodlivém suchu, „zlých“ sulfátech a křehké stavbě našich kudrnatých vlasů. Není divu, že první krůčky v Curly Girl metodě mívají obvykle typický průběh: S láskou vezmeme do parády své vlny a kudrny, roky odírané nešetrnými chemikáliemi, a snažíme se jim vynahradit všechen čas, kdy jsme o nich nevěděly. Dost možná taky mícháme domácí zábaly, fotíme selfies (už se vlní..?), víc a víc studujeme živiny, kterými své vlnky nakrmit...

A tehdy přichází ta chyba.

Při všem tom zachraňování, při hýčkání našich vlasů zábaly, cowashingem a vší tou vzrušující a novou péčí zapomínáme, že naše vlasy nejsou na bodu nula. Že jsme na ně v minulosti něco používaly, a že to něco (a v tuto chvíli nerozlišuji mezi kondicionérem „napěchovaným“ silikony a domácím olejovým zábalem), že to něco na nich možná stále JE.

Zdá se Ti to jako sci-fi? Vlasy přeci pravidelně myješ a loňské chyby měly dávno odplout do výlevky v koupelně? Pak věz, že vůbec nemusely. Narozdíl od špatně vymytého olejového zábalu, který každá z nás někdy sundavala z hlavy napotřetí a cítila se při tom jako kapitán Jack Sparrow, rezidua, o kterých tu bude řeč, nejsou zdaleka tak patrná. Ale nedají se vymýt vodou ani mnohými šampony a přijdeš na ně obvykle až tehdy, když se tvoje Curly Girl metoda začne odvíjet pochybným směrem...

 

Hloubkové čištění kudrnatých vlasů

 

Jak poznám, že moje vlasy potřebují hloubkové čištění?

Budeš překvapená, kolik signálů existuje! Mnoho lidí tyto symptomy vnímá, ale mylně se je snaží řešit na úrovni proteinu či hydratace. A přitom ve většině případů vlasy potřebují jen začít dýchat, protože kudrny jsou uvázlé pod neviditelnými vrstvami olejů, produktů a minerálních usazenin. Takže co napovídá, že je to i Tvůj případ..?

 • Tvoje produkty nebo recepty „nějak“ přestávají fungovat. Stejné produkty nedávají ty samé výsledky jako dřív.
 • Máš pocit zatížených vlasů. Vlasy se cítí nesvobodné, mastné nebo potažené filmem i poté, co jsi je umyla.
 • Vlasy se ti mastí u kořínků – i krátce po použití cowashe nebo low poo šamponu.
 • Vlasy neabsorbují produkty, zvláště kondicionéry nebo hydratační produkty, jako dřív.
 • Může být i druhý extrém – pokožka hlavy je suchá, svědící šupinatá a / nebo máš lupy.
 • Vlny jsou zplihlé, bez života, chybí jim pružnost a tvar.
 • Někdy může mít produktový build up podobu drobných bílých vloček po celé délce vlasů.
 • Krep. Panuje běžný dojem, že krep je výsledkem nedostatečné hydratace. Ale může to být rovněž signál, že vlasy trpí usazeninami. Build-up na vlasech působí stejné efekty, jako bys je třela o nafukovací balónek – budou nabité elektřinou a neupravené.

A pokud k těmto signálům zůstáváš hluchá a hloubkové čištění stále nepřichází...?

Tvoje vlasy postupně čím dál víc vysychají, nakonec jsou doslova jako sláma. Snadněji a častěji se lámou.
Jejich vzhled je mdlý, a to i když jsou nabarvené.
Rostou čím dál pomaleji.
Začne Ti vypadávat víc vlasů než obvykle. To proto, že rezidua starých produktů na pokožce ucpávají vlasové folikuly a brání tak růstu a výživě.

 

Kdo bude hloubkové čištění potřebovat nejčastěji?

Ačkoli hloubkově vyčistit potřebují jednou za čas všechny kudrnaté vlasy, v otázce frekvence se budeme jedna od druhé lišit. Následující předpoklady napovídají, že clarifying pro Tebe bude častější záležitostí:

 • Vlastníš vlny 2. typu nebo máš jemné nebo řídké vlasy.
 • Máš nízkou poréznost vlasů. Tento typ vlasů velmi trpí na usazování produktů. (Pokud svoji poréznost neznáš, pomůže Ti tento článek.)
 • Myješ výhradně cowashem, bez prokladů low poo šamponem.
 • Používáš pravidelně oleje a másla. Tohle se zvlášť týká takzvaných pečetících olejů, které nedokáží proniknout dovnitř vlasové dřeně. Tedy ricinového, mandlového, jojobového, oleje z hroznových semínek apod. Totéž platí i pro produkty s větším obsahem olejů. Možná si neděláš olejové zábaly, ale Tvůj kondicionér má na prvních pozicích oleje nebo nemá nic, co by je ve složení vymývalo. Tohle je častý problém klasických kondicionérů z drogerie.
 • Používáš suché šampony nebo produkty obsahující vosk. (Ani jedno z toho není Curly Girl. Ale můžeš z této pozice do Curly Girl metody právě vstupovat a mít jejich rezidua na vlasech.)
 • Žiješ v oblasti s tvrdou vodou. Poznáš to tak, že vaše rychlovarná konev, kohoutky a sprchová hlavice mají vápenaté usazeniny a pokožka je po koupeli vysušená a napjatá.
 • Chodíš plavat, ať už do bazénu s chlorovanou nebo slanou vodou, nebo do moře.
 • Stojíš na samém začátku. Tehdy je hloubkové čištění nezbytným prvním krokem, abys vymyla z vlasů zbytky pro Curly Girl metodu nevhodných produktů. Této počáteční očistě se říká final wash.

Hloubkové čištění kudrnatých vlasů

 

Co v těch vlasech vlastně sedí?

Mnohé z látek v konvenční kosmetice nejsou rozpustné ve vodě a neporadí si s nimi ani Tvůj low poo šampon. Zdaleka to není jen případ „profláklých“ silikonů. I mnohé přírodnější ingredience v Curly Girl produktech na vlasy sedají. Vlastně je to jejich účel – chránit povrch vlasů a uzamykat uvnitř vlhkost. Totéž se týká užívání olejů v no poo. Nejčastěji usazeniny pocházejí ze dvou zdrojů:

1) Rezidua tuků – olejů, které používáš do zábalů, vlasových másel (například bambucké), ale i mastných ingrediencí jako je Cetyl alcohol, a dalších emolientů.

2) Kationtové ingredience z produktů. Můžeš si to přeložit jako „kondicionérové složky“ a jsou to právě ony, co posouvá Tvoji Curly Girl proměnu vpřed. Kationtové složky v Tvém kondicionéru pomáhají, aby vlasy šly dobře rozčesat, měly hebký povrch a leskly se. U stylingových produktů zase tyto látky přilnou k vlasům a utvoří film, který je drží a chrání proti vnější vlhkosti (i krepu). Dokud vlasy udržuješ čisté, jsou díky kondicionérovým složkám hebké, lesklé a hydratované. Ale pokud k hloubkovému čištění nedochází, výsledkem je build up, usazenina.

 

Proč kationtové?

Kationtový znamená, že tyto látky mají pozitivní náboj (+). Lidský vlas, ve svém klasickém pH prostředí (v průměru pH 4.5 až 5) má náboj negativní. Jelikož protivy se přitahují, vlasy a kondicionérové složky k sobě přilnou.

Pokud je vlas poničený (roztřepené konečky, po tepelných úpravách, chemicky narovnávaný, vystavovaný slunci, trvalé, melíru apod.), má víc negativních pout a kationtové složky k němu lnou ve větší míře. Poškozené (ale také vysokoporézní) vlasy proto ze zjemňujících složek kondicionéru více profitují. Zároveň je ale na sobě nedokáží tak dlouho udržet. Pokud už k nahromadění dojde, build up se u vysoké poréznosti nejčastěji projeví mdlým vzhledem nebo zvýšeným cucháním a drhnutím mezi prameny. Nebo se vlasy zvedají (model roští) a nesedí v pěkném tvaru jako dřív. 

Oproti tomu nízkoporézní vlasy mohou při nahromadění kationtových složek získat nepříjemný pocit nánosu, protože jejich kutikuly jsou od přírody uzavřené a povrch už byl hladký sám o sobě.

 

Ukázka nezvládnutého build upu polyquaternií na vlasech. Fotografie po prvním použití, vs. po mnoha použitích bez hloubkové očisty:

Hloubkové čištění kdurnatých vlasů

 

Trochu si teď kondicionérové složky, které mohou na vlasech usedat, představíme.

Kvartérní kationtové surfaktanty

Je to jednoduché. Všechny končí na -monium:

 • Behentrimonium chloride
 • Behentrimonium methosulfate
 • Cetrimonium bromide
 • Cetrimonium chloride
 • Stearalkonium chloride
 • Dicetyldimonium chloride
 • Guar hydroxypropyltrimonium chloride

Kationtové surfaktanty nejsou rozpustné ve vodě a magnetická síla, kterou lnou k vlasům, je tak silná, že je neodnese ani mytí šamponem. Většina šamponů je sice založená na aniontových (negativně nabitých) čistících látkách, ale přitažlivost kationtových reziduí k vlasům je zkrátka silnější.

 
Kationtové polymery

Jinak zvané Polyquaternia:

 • Polyquaternium-4
 • Polyquaternium-10
 • Polyquaternium-11, 7, 37, 44, 67… a další.

Polyquaternia často sice jsou rozpustná ve vodě, není to ale moc platné, protože na základě svého pozitivního náboje opět těsně lnou k vlasům a nedaří se je vypláchnout. Používají se v šamponech a kondicionérech, aby zjemňovaly a chránily před krepem, a vyskytují se také ve stylingových produktech, kde pomáhají vlasům držet tvar. Dokonce jsou schopné dodat objem jemným vlasům.

Mezi polyquaternii jsou rozdíly (například Polyquaternium 4 se odstraňuje snáze než Polyquaternium 10 nebo 11). Důležitá je i koncentrace, kterou snadno poznáš z umístění v seznamu ingrediencí. Pokud čteš složení dvaceti ingrediencí a Polyquaternium je na 15. místě, nebude ho tam mnoho. Pokud je ale na třetí pozici, bude více patrné. 

Na usazování Polyquaternií na vlasech jsou lidé různě citliví. Pokud roky používáš šampony s Polyquaterniem a nikdy sis nevšimla jakéhokoli rezidua pocitově ani ve vzhledu, pak se tím netrap. Nejjistější ukazatel, že všechno je jak má být, je že máš z produktu trvale dobré výsledky.

 

 

Jak si poradit s usazeninami?

Ke slovu přicházejí hloubkově čistící šampony. Clarifying šampon je nejčastěji čirý a má v názvu slova jako clarifying, purifying nebo deep cleansing. Můžeš si ho představit jako tlačítko reset – hloubkově vyčistí vlasy i pokožku hlavy, odstraní částice olejů i kationtové složky. 

Úplný výběr clarifying šamponů pro Curly Girl metodu najdeš tady

 

Jak clarifying šampony fungují?

Odstraní build up díky obsahu alkylového sulfonátu nebo sulfátu. Pozor, nejde o jakýkoli sulfát! Nýbrž o jednu z těchto složek:

 • Sodium C14-16 olefin sulfonate
 • Sodium coco-sulfate 
  (Tyto dva jsou přírodní deriváty a trochu šetrnější alternativy „zlých“ sulfátů, vyrobené z kokosového oleje.)
 • Sodium lauryl sulfate
 • Ammonium lauryl sulfate

Malá velikost molekul sulfátu nebo sulfonátu znamená, že takový šampon dokáže proniknout do pokožky i vlasů. Tímpádem je ale v rámci očisty zbaví i přirozených olejů, a jelikož sám neobsahuje mnoho hydratačních složek, při použití vlasy vysuší. Z toho důvodu by po clarifying šamponu vždy měl následovat hloubkový hydratační zábal, který obnoví ztrátu vlhkosti. Nech ho o pár minut déle než obvykle a přidej do něj trochu proteinu nebo nějakého jiného humektantu (aloe, med), pokud Tvým vlasům svědčí.

 

Jak často bys měla provést hloubkové čištění?

Správná odpověď zní když si o to Tvé vlasy řeknou. :) U vysoké poréznosti to může být například jednou měsíčně. S nízkou porézností můžeš čistit i jednou za 14 dní, a jsou Curly Girls, kterým vyhovuje čistit co týden, pak použijí dobrou hydratační masku a vlasy jim vzkvétají (i když sama to považuji za extrém). Důležité jsou dvě věci:

1) Narozdíl od běžného mytí se clarifying šampon nanáší k hlavě i do délek. Můžeš potřebovat promýt i dvakrát za sebou, zvlášť pokud jsi to nějakou dobu neudělala.

2) Miř na nižší koncentrace adekvátní tomu, co potřebuješ smýt. Pokud je čistící látka vysoko ve složení, produkt tě víc „vysvlékne donaha“. Pokud v šamponu zároveň chybí zjemňující látky jako jsou humektanty, složení bude o to míň šetrné.

 

Příklady šetrných clarifying šamponů pro Curly Girl metodu

 

Giovanni Golden Wheat Deep Cleanse Shampoo

Giovanni Golden Wheat Deep Cleanse Shampoo

Hloubkově čistící šampon s pšenicí od Giovanniho obsahuje C14-16 olefin sulfonate v jemnější koncentraci a Cocamidopropyl Betaine (To je šetrná, ale méně efektivní čistící látka, která odstraní zbytky některých olejů). Jinak ve složení převládají bylinky – rozmarýn, březový list, eukalyptus, sléz a další.

Detail šamponu na Kudrnatém eshopu>>

 

 

 

 

 

 

Kinky-Curly Come Clean

Kinky-Curly Come Clean

Hloubkově čistící šampon velmi oblíbený v západní kudrnaté komunitě. Obsahuje jemnější koncentraci C14-16 olefin sulfonatu a Cocamidopropyl Betaine. Na předních pozicích má organické extrakty z mandarinky, aksamitníku, vrbové kůry, mořské řasy, a také kyselinu fytovou, na jejíž zajímavé vlastnosti se ještě podíváme...

 

Detail šamponu na Kudrnatém eshopu>>

 

 

Když clarifying nestačí...

Žiješ v oblasti s tvrdou vodou? V takovém případě jsou na tvé hloubkové čištění kladeny nové nároky. Minerální usazeniny jako je chlór a vápenec z tvrdé vody totiž do vlasů usedají taky, a klasická rutina hloubkového čištění, kterou jsme popsali výše, je bohužel nedokáže odstranit.

 

Nejběžnější minerály ve vodě jsou ionty vápníku a hořčíku, které do ní pronikají z hornin, kde vyvěrá, nebo je voda nabírá v řečištích. Právě jejich obsah dává vodě její tvrdost. Tvrdost vody klasifikujeme takto:

 

Hloubkové čištění kudrnatých vlasů

 

Nás na tom zajímá skutečnost, že minerály z tvrdé vody se vážou na vlasy stejným způsobem, jako to dělal kondicionér, a dokáží dokonce proniknout i pod povrch vlasu a uložit se v jeho dřeni. 

Jak se minerály z tvrdé vody projeví ve vlasech? Dělají je suché, hrubé, nepružné, křehké a lámavé. Vlasy mohou vypadat mdle a mít krep. Některým lidem s tvrdou vodou se vlasy zastaví v růstu v určité délce (například po ramena). U vlasů s nízkou porézností může tvrdá voda zjitřit její příznaky a udělat vlasy méně tolerantní ke kondicionérům a olejům. Vliv tvrdé vody může trochu pomoci jen majitelkám extrémně tenkých vlasů, které díky minerálním usazeninám získají více tuhosti a objemu.

 

Nejsi si jistá, čím myješ? Tvrdost svojí vody můžeš změřit pomocí běžně prodávaných testovacích proužků. Nebo vyzkoušej jednoduchý test: vlož pod tekoucí vodu mýdlo a sleduj, jak pění. Čím méně pění, tím máš vodu tvrdší. A pokud mýdlo nepění vůbec, máš vodu tvrdou zcela jistě. Pokud máš zkušenost, že po umytí vlasů jinde (například na horách), nebo destilovanou vodou jsou vlasy výrazně měkčí a pružnější, pak se Tě minerální usazeniny nejspíš týkají.

Poškozuje tvrdá voda vlasy? Spíše ano. Minerály, které vlasy „naškrobí“, snižují jejich elasticitu a zvyšují v nich tření. Nepružnost je kosmetický problém, vlasy se kvůli tomu chovají nepředvídatelně. Tření ve vlasech ale může zvýšit poréznost, protože jak se vlasy jeden o druhý třou, olamují se kutikuly a vznikají šmodrchy.

Opět platí, že nejzničenější vlasy (zesvětlené, trvalá, chemicky rovnané) na sebe navážou minerálů z tvrdé vody nejvíc. V usazování hraje svoji roli i hodnota pH. Čím vyšší pH Tvoje voda má, tím víc minerálů se Ti usadí na vlasech (za neutrální je považované pH 7).

 

Hrůza. Jak tedy stopy tvrdé vody odstranit?

 

Abys odstranila minerální usazeniny z vlasů, potřebuješ takzvaný chelátový šampon, tedy takový vyšší kalibr clarifying šamponu. Bývá označený slovy chelating nebo „šampon na tvrdou vodu“. Často se jim také říká „šampony pro plavce“

Chelátový šampon obsahuje některou z následujících složek:

 • Disodium EDTA 
 • Tetrasodium EDTA
  (Bohužel, to, že produkt obsahuje EDTA, ještě neznamená, že je automaticky chelátový – potřebuješ koncentraci 0.5% až 1%. Jistotu máš, pokud je na něm napsáno, že odstraňuje minerály.)
 • Pentasodium Pentetate – podobně účinný jako EDTA
 • Sodium gluconate – přírodnější chelátová složka
 • Sodium phytate nebo kyselina fytová (Tyto mohou fungovat, ale nebudou tak efektivní jako EDTA.)

Zní to možná hrozivě, ale nemusíš se děsit, že Ti po této kúře vlasy odkvačí z hlavy. Jak ještě uvidíme, chelátový je například jeden z běžně prodávaných šamponů pro miminka. ;)

Narozdíl od clarifying šamponů jsou chelátové šampony jediným přípravkem, který odstraní chlór a minerální usazeniny z vlasů. Díky své síle ovšem některé z nich nejsou bezpečné pro barvené vlasy (rozjasní ty zesvětlené, tmavší odstíny vyblednou). Mnohé konvenční chelátové šampony také obsahují silikony, takže složení raději pozorně pročítej.

 

Příklady šetrných chelátových šamponů pro Curly Girl metodu

 

Hloubkově čistící šampon Cantu bez sulfátů

Hloubkově čistící šampon Cantu bez sulfátů

Zvláštní, že šampon, který má na západě spoustu nadšených uživatelek na běžné mytí, je ve skutečnosti chelátový. Tato klasika od Cantu obsahuje Sodium C14-16 Olefin Sulfonate, Cocamidopropyl Betaine a nízkou koncentraci Disodium EDTA. Jejich vysušující účinky vyrovnává obsažené bambucké máslo, glycerin a panthenol.

Detail šamponu na Kudrnatém eshopu>>

 

 

 

CURLS Pure Curls Clarifying ShampooCURLS Pure Curls Clarifying Shampoo

Tento chelátový kousek obsahuje Cocamidopropyl Betaine a nízkou koncentraci Disodia EDTA. Z přírodních složek pak olej z pomerančovníku, mořské řasy, ananasový nebo grapefruitový extrakt.

Detail šamponu na Kudrnatém eshopu>>

 

 

 

 

Kinky-Curly Come Clean

Kinky-Curly Come Clean

Znovu se vracíme ke Kinky-Curly, neboť kromě šetrných clarifying složek obsahuje i kyselinu fytovou. Ta je přírodním chelátovým činidlem, neboť na sebe dokáže navázat minerály (je přirozeně obsažená v rostlinné vláknině, v tomto případě z kukuřice a ze sóji). Tímpádem Kinky-Curly je i slabší chelátový šampon.

 

Detail šamponu na Kudrnatém eshopu>>

 

 

Jak často použít chelátový šampon?

Předně pokud nechodíš do bazénu nebo do moře a nežiješ v oblasti s tvrdou vodou, chelátový šampon vůbec nepoužívej.

Pokud jej potřebuješ, doporučujeme interval 4–6 týdnů a ne častěji než jednou měsíčně. Časem se ho naučíš používat tehdy, kdy si vlasy samy řeknou.

Pro jemnější čištění můžeš chelátový šampon naředit. Ne vždycky budeš potřebovat šampon o plné síle... schopnost očisty závisí na okolnostech. Zkus například 1–2 lžičky šamponu do 1 hrnku vody. 

 

Přírodní (no poo) alternativy

Potřebu hloubkového čištění pravidelně vídám i na vlasech na no poo. Rezidua olejů, neprovedení final washe předtím, než člověk na no poo odešel, nebo stopy tvrdé vody, to vše může vlasy postihnout, ačkoli si myslíme, že jim dáváme jen to nejčistší. Build up je také nejčastějším důvodem, proč některé vlasy na no poo působí mdle a metoda na ně „nefunguje“. Přírodní alternativy pro hloubkové čištění nevysušují tolik jako chelátové složky, výzkumy však bohužel ukazují, že si neporadí se vším. Chápej to jako maximum možného.

 

Hloubkové čištění kudrnatých vlasů

Kyselý oplach

Oplach jablečným octem, citronovou šťávou nebo roztokem kyseliny citronové sníží pH vlasové pokožky a pro kationtové kondicionérové složky je pak obtížnější udržet svůj náboj. Ocet může pomoci snížit mastný vzhled a pocit ve vlasech. Nicméně nejde o chelátovou složku, ocet neodstraní některé typy olejů a minerály z tvrdé vody vůbec neovlivní. 

Octové oplachy jsou obecně pro pokožku blahodárné, ale výjimečně mohou některé vlasy poškodit. Pokud si nejsi jistá, nanes oplach nejprve na malý, skrytý kousek vlasů. A pokud používáš kyselý oplach pravidelně (například každé 2 týdny), je lepší ho více ředit.

 

Jak ho vyrobit? 

Kyselina citronová: 1/16 čajové lžičky (0.3 ml) kyseliny v prášku nebo krystalech na 1 hrnek destilované vody (pokud víš, že tvoje vlasy kyselé oplachy dobře snáší), nebo na 1 a půl až 2 hrnky (pokud si nejsi jistá).

Nebo Jablečný ocet: 1 čajová lžička (15 ml) octa na 1 hrnek destilované vody. 

Nebo Citronová šťáva: smíchaná s vodou v poměru 1 ku 4. Varianta s citronem není bezpečná pro barvené vlasy, protože je zesvětlí.

Kyselý oplach použij dohromady s teplem. Nech roztok asi 3–5 minut působit na namočených, zakrytých vlasech a zábal nahřívej (například fénem). Potom dobře vypláchni a použij kondicionér. 

 

Bentonitový jíl

Jíl jsou v zásadě minerály nabité elektřinou. Jakmile se aktivují vodou, vytvoří zónu s negativním nábojem, ve které se uvolní přebytek olejů a zbytky některých produktů. Neporadí si ale s kationtovými složkami.

 

Jedlá soda

Ačkoli jde o populární ingredienci, její dlouhodobé používání příliš nedoporučujeme, protože při špatně odhadnutém pH může poškodit vlasy nebo pokožku hlavy. Pokud doma nemáš nic jiného, je každopádně lepší sodu rozpustit v hrnku vody než si z ní dělat pastu. Co se čistících schopností týče, jedlá soda odstraní špínu a běžný build up, ale neporadí si s minerály z tvrdé vody... tedy pokud s ní zrovna nedrhneš kartáčem dno vany. ;)

 

Vodní filtr na sprchu

Často se píše, že nechemickým řešením minerálního build upu je i zakoupení vodního filtru, který minerály z tvrdé vody odstraní za chodu. Skutečnost však je, že většina těchto filtrů navzdory marketingovým proklamacím nedokáže vodu změkčit. K tomu je zapotřebí tlaková komora, která by byla pravidelně dobíjená solí. Funkční sprchový filtr proto v tuto chvíli intenzivně hledáme. Jakmile posbíráme pár recenzí, určitě dáme vědět ;) 

 

A co Ty a hloubkové čištění?

Dodržuješ, nebo zanedbáváš? Napiš nám, jak jsi na tom, nebo sdílej svůj oblíbený clarifying a chelating šampon do komentářů!

Karolina

 

p. s. Zajímá Tě Curly Girl metoda víc, než je zdrávo? Pak se Ti jistě bude hodit i kniha Curly Girl metoda od A do Z, která se zde objeví již BRZY! :)

 

Karolina Srncová.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)
Více o Karolině se dočteš zde.

Přidat komentář

.