Clarifying je ve světě CGM takový generální úklid vlasů. Když Curly Girl metoda vznikala, clarifying šampon měl být jakousi propustkou do začátku. Vlasy začínajících Curly Girls byly typicky obalené silikony z konvenční kosmetiky. Proto se doporučovalo dát jednu, poslední seanci s šamponem o vyšší čistící síle, který by rezidua odstranil.

Říkalo se tomu Final Wash.

A mělo to být jen jednou.

JENOMŽE s tím, jak se Curly Girl metoda rozšířila na další typy vlasů, jak do ní začali promlouvat chemici a případy z praxe, se ukázalo, že JENOM JEDNOU NESTAČÍ.

Clarifying šampon

 • Zaprvé, to jen tak na okraj, silikony nejsou až tak vyhraněné a neodstranitelné zlo, jak se někdy prezentují. Ano, do CGM nepatří. Ale co se mytí týče, skutečně se jich normálně zbavíš sulfátovým šamponem, a existují studie, že je (alespoň částečně) odstraní i jemnější čistidla typu Cocamidopropyl Betaine.
 • Zadruhé ale a to je podstatnější řada jiných složek do vlasů usedá docela stejně jako silikony.

  Zbytky olejů. Polyquaternia. Mastné alkoholy. Kationtové složky v kondicionérech, které dávají hebkost a lesk. Žádnou z nich Curly Girl metoda nezakazuje, a většině dokonce fandí!
 • Navíc, Curly Girl metoda většinou obnáší i rozlehlý svět stylingu, který spousta začátečnic předtím nedělala. Však to znáš... Všechny ty pokusy s gely, aktivátory a pěnami, krusta, kterou jsi do té doby znala spíš z cukrárny... Je samozřejmé, že na vlasech něco zůstává, a pokud myješ stále jen low-poo nebo cowashem, jednou zkrátka narazíš na ZEĎ.
 • Čím jemnější a méně kudrnaté vlasy jsou, tím dříve ta zeď přijde.

Říká se tomu build-up, a poznáš ho tak, že vlasy plihnou, cuchají se, nemají tvar a přestávají reagovat na produkty a postupy, na kterých šly předtím nahoru.

A kvůli tomu potřebuješ ve své výbavě clarifying šampon. Vlasy pročistí od urputnějších usazenin, mohou se tak nadechnout a zase vesele dělat pokroky.

Top clarifying šampony

 

Inahsi Soothing Mint Clarifying Shampoo
Pretty Curly Girl Reset Shampoo

 

Jak použít clarifying šampon?

Je to takové důkladnější běžné mytí:

 1. Namoč vlasy skrz naskrz vodou.
 2. Rozetři loužičku clarifying šamponu v dlaních a krouživými pohyby začni masírovat pokožku. Jemně tlač bříšky prstů  nebo sáhni po scalp massageru, který produkt napění a odvede práci za Tebe.
 3. Když šampon napěnil, začni ho smývat teplou vodou. Při splachování se čistí i délky vlasů. (Pokud máš pocit, že máš vlasy hodně zanesené, nanes šampon výjimečně přímo do délek).
 4. Chceš-li důkladnou očistu, po úplném vymytí vše zopakuj.
 5. Po vypláchnutí clarifying šamponu nanes na vlasy hydratační masku, abys je trochu uchlácholila, protože budou po proceduře zcela čisté a nahé. Nejlepší je maska bez proteinu.

Jak často udělat clarifying? 

Správná odpověď zní když si o to Tvé vlasy řeknou. :) U vysoké poréznosti to může být například jednou měsíčně. S nízkou porézností můžeš čistit i jednou za 14 dní, a jsou Curly Girls, kterým vyhovuje čistit co týden, pak použijí dobrou hydratační masku a vlasy jim vzkvétají.

SVŮJ CLARIFYING ŠAMPON SI MŮŽEŠ VYBRAT ZDE>>

 

Držím palce, ať Tě usazeniny moc netrápí!

Karolina

Zpátky do Curly Girl encyklopedie>>


Karolina Srncová.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)
Více o Karolině se dočteš zde.