Mohlo by se zdát jako provokativní otázka. Krep přece každá Curly Girl zná víc, než by chtěla. :-) Ale pro jistotu...

Krep, ve světě CGM také označovaný jako frizz, je situace, kdy na Tvých vlasech vstane sluníčko nebo svatozář a namísto definovaných pramenů máš najednou změť jednotlivých vlásků. Například takhle budu předcvičovat :))

Patrnou výhodou krepu je, že máš momentálně větší objem.

Ale pak už jsou jen samé nevýhody. Krep značí, že se Tvým vlasům zrovna nevede moc dobře. Kutikuly, tedy miniaturní šupinky na povrchu vlasů, se naježily. Stojí v pozoru, a vlasy pak zavázejí jeden o druhý, což výrazně zvyšuje riziko poškození, ulámání nebo cuchání. Otevřenými kutikulami se také z vlasů rychleji vypařuje vlhkost. Proto jsou krepaté vlasy zároveň suché a matné

Podívej, takhle vypadá pod mikroskopem vlas v dobré kondici. Šupinky jsou hladce uzavřené.

Naopak zde máme na krep hezky zaděláno...:

 

Proč mám krep zrovna já?

Může za tím vězet hned několik věcí:

 • Krep z nešetrné manipulace ten všechny známe z dob před Curly Girl metodou. Stačí kudrny vydrbat froté ručníkem nebo česat nasucho, a kamarád krep má hned z čeho brát. Právě proto je u kudrlinek, které metodu začínají, tak důležité začít kudrny chránit.

 • Dalším problémem, který může provokovat krep, je nedostatečné hloubkové čištění. Rezidua starých produktů nebo minerální usazeniny nemusí být vůbec vidět, ale běžný šampon je nesmyje a Tvé vlasy drží spolehlivě zpátky. Takový krep často provází i pramínkování a pocit povlaku na vlasech.

 • Krep také může ukazovat na špatnou práci s humektanty.
  Humektanty jsou složky v šamponech, kondicionérech a stylingových produktech, které aktivně poutají molekuly vody do vlasů. Proto velmi prospívají vlasům, které jsou suché. JENŽE pokud je okolní klima ještě sušší než Tvé vlasy, tato výpomoc bohužel začne fungovat obráceně a humektanty vyvádí vlhkost z vlasů ven = naježené kutikuly = krep.

  Podobná je situace při vysoké vzdušné vlhkosti. Tehdy humektant váže k vlasům tolik vody najednou, že se vlas namáhá, bobtná, ... a krep je opět na světě!

  => Pokud tedy počasí venku připomíná suchou saunu nebo mlhy na blatech, sahej po produktech bez humektantů máme jich celou sbírku. ;)

 • Krep se drží poškozených vlasů. I pokud jsi na CGM už nějakou dobu a k vlasům se chováš vzorně, přesto můžeš stále sklízet krep. Bývalé poškození bohužel nemizí s jedním umytím. Je to o cílené dlouhodobé péči, která vlas „zacelí“, viz níže. 

Jak se zbavit krepu?

Možná už tušíš, Curly Girl. Ale v bodech:
 1. Zamysli se, zda jsi udělala kvalitní hloubkové čištění.
 2. Žádné froté ručníky, žádné bavlněné povlečení, na vlasy jen Curly Girl hřebeny a způsobem, jakým se používat mají.
 3. Je-li teplé léto nebo mlžný podzim, zajisti si kosmetiku bez humektantů.
 4. Máš suché vlasy? Vyšla Ti z Curly Girl testu vyšší poréznost? Pak to bude o všem zmíněném výše plus o trpělivém hojení vlasů.
  Pokud máš kutikuly ulámané z barvení nebo dřívější nešetrné péče, nedorostou, ale můžeš je částečně „zalepit“ proteinovými kúrami. Suchým vlasům také bohužel k hydrataci a zvláčnění nestačí párminutové působení kondicionéru. Klíčový pro Tebe bude deep conditioning. Udělej si z vlasových masek pravidelný týdenní rituál a vydrž vykrmovat alespoň několik měsíců.

Držím palce, ať kamarád krep rychle sbalí kufry! ;)

Karolina

Zpátky do Curly Girl encyklopedie>>


Karolina Srncová.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)
Více o Karolině se dočteš zde.