Když jsem kdysi začínala české stránky o Curly Girl metodě, jeden z mých prvních článků byl o poréznosti vlasů. Chtěla jsem, aby žádné z nás neuniklo, že mít vlny nebo kudrny (nebo rovné vlasy) nestačí. Že poréznost je skrytý hráč, který ovlivňuje kdeco od potřeb našich vlasů, po jejich úspěch s produkty.

Dnes mám pocit, že článek způsobil něco víc, než jsem chtěla.

Všechno to zkoumání. Přejíždění. Plavení vlasů v nádobce. To všechno měly být náznaky, napůl zábavné pomůcky. Ale pohltily nás. A zastřely jednoduchou skutečnost, že poréznost ve skutečnosti není nijak komplikovaná, protože ji každá z nás známe dřív, než vůbec poprvé zaslechneme CGM.

Jak to rozklíčovat?

Poréznost vlasů je jejich otevřenost vnějšímu prostředí. Vlas má na povrchu šupinky, které ho kryjí. Je-li povrch opotřebovaný a vlasy už něco zkusily, pak šupinky nedovírají = vlasy jsou prostupnější = poréznost je vyšší.

Zdravý panenský vlas má nízkou poréznost. Všechny se s takovými rodíme.

Vlas, který prošel odbarvováním, žehlením a horkým stylingem a ještěs' ho k tomu drbala ručníkem a nocležila na bavlněném povlečení, je vlas vysokoporézní, protože je opotřebovaný.

Čerstvý vlas u kořínku má nízkou poréznost. V délce, kde něco zažil a denně se smýká o ucho kabelky nebo šálu, vždycky bude vyšší.

Ty sama nejlíp víš, čím vlasy v posledních letech prošly. Podle toho, jaká byla zátěž, vypadá i jejich poréznost.

Pokud si nejsi jistá, jednoduše Tě navede Curly Girl test. Pět minut, šest jednoduchých otázek a budeš hned doma. ZDE>>

Tady najdeš zmiňovaný důkladný článek o poréznosti>>.

To důležité, co bych v něm chtěla podtrhnout, je, že poréznost vlasů až tak neovlivňuje, jaký produkt si máš pořídit. Ona ovlivňuje, jak s takovým produktem úspěšně pracovat. Nízkoporézní vlnovláska a vysokoporézní kudrnka mohou leckdy s úspěchem použít stejnou masku. Jen ji každá musí nanášet a smývat jiným způsobem.

(P. S. Pro výběr samotné kosmetiky je ještě důležitější síla vlasů. Pokud totiž máš například vysokou poréznost, ALE jemné vlasy, produkty s bambuckým máslem Tě prostě nespasí, ale přivodí jen zplih.)

Nezapomeň Curly Girl, že ať jsi v Kudrnatém eshopu na jakémkoliv místě, vždycky máš možnost produkty přesně zafiltrovat podle své poréznosti (i síly), a najít tak ty, které Ti přesně padnou!

CELÝ CURLY GIRL KATALOG NAJDEŠ ZDE>>

Karolina

 

Zpátky do Curly Girl encyklopedie>>

Karolina Srncová.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)
Více o Karolině se dočteš zde.