Squish to Condish (zkratkou STC) je bez nadsázky klíčovou technikou Curly Girl metody. Než se ale rozejdeme s tím, že prostě vlasy nějak namačkáš s kondíkem, pojďme si říct to podstatné. :)

Squish to Condish je o partnerství vody a kondicionéru. Oba musí být na vlasech dostatečně zastoupené, a zároveň ani jeden nesmí mít moc navrch. 

Voda coby médium umožní, aby látky z kondicionéru vůbec pronikly do vlasů. Bez dostatku vody (když vlasy vyždímáš) se kondicionér nedokáže rozprostřít, a dá vlasům nesrovnatelně méně hydratace. Spíš tu a tam ulpí.

Kondicionér na oplátku drží molekuly vody uvnitř vlasu. Díky humektantům z kondicionéru vlas udrží vláhu i po uschnutí, a díky emolientům je pružný. Bez kondicionéru voda vlasem jen proteče jako zmoklým stéblem. (A co se stane se stéblem, když uschne a Ty ho ohneš...?)

Základy Squish to Condish

 • Aby kondicionér na vlasech zafungoval, musí být nasycené vodou. (předem moc neždímat)
 • Aby kondicionér na vlasech zafungoval, nesmí ho voda přebít. (Přilévej ji po troškách.)
 • Že máš poměr při Squish to Condish správně, poznáš tak, že vlasy začnou připomínat mokré, slizké chaluhy a formují se do pramenů (proto se v CGM doslova mluví o seaweed hair).

Squish to Condish

Při typickém Curly Girl mytí probíhá Squish to Condish dvakrát. Poprvé s kondicionérem (opláchneš), a podruhé s leave-inem.

Nedoporučuji dělat ho pouze jednou (= nechávat ve vlasech před stylingem úplně nebo zčásti kondicionér). Některé oplachové kondicionéry mají nízké pH, což je pozitivní bezprostředně po šamponu, ale může působit neplechu při zaschnutí ve vlasech.

Jak se dělá Squish to Condish?

 1. Po umytí vlasů Curly Girl šamponem nebo cowashem, nanes do mokrých, nevyždímaných vlasů kondicionér. Nejprve pohlaď dlaněmi vlasy zvenku. Pak kondicionér zahrab do vlasů pramen po prameni (téhle fázi se říká detangling – rozplétání). Můžeš postupovat prsty nebo hřebenem – ideální je na to takzvaný wet brush nebo detangling kartáč.

 2. Předkloň se a začni vlasy mačkat v dlaních směrem k hlavěPři mačkání bys měla slyšet čvachtání, jako když vyplachuješ ústa ústní vodou. Nesmíš mít pocit, že z vlasů ždímáš všechnu vodu. Pokud ji začínají ztrácet, přilej trošku vody na vršek hlavy a pokračuj.

 3. Sleduj, jak se vlasy formují v silnější, kluzké hádky. Pokud vlasy nemají slizký povrch, ale drhnou, nebo se jen koupou ve vodě – chce to přidat kondicionér.

 4. Mačkej pár minut, a potom opláchni. Ano, je normální, že v tu chvíli pocit chaluh zmizí a z vlasů se stane jednolitá hmota. Ty jí opět zpracuješ při druhém Squish to Condish, které uděláš s leave-inem, a ten ve vlasech už necháš!

 5. Na kluzké vlasy s leave-inem potom naneseš styling – Curly Girl gel nebo pěnu.

Tipy pro Squish to Condish

 • Nedělej celé Squish to Condish v jedné poloze, ale dynamicky střídej předklon rovně / náklon na jedno / a druhé ucho, a stále mačkej.
 • Mezi mačkáním občas potřásej hlavou (jako bys vrtěla hlavou v předklonu). To pomáhá spojit vlasy do pramenů.
 • Častou chybou je opomíjení zadních partií vlasů. Pokud to zanedbáš, budeš mít vzadu místo definovaných pramenů spojitý chumel, který navíc pokud plopuješ, po sundání plopu „spadne jako ranec dolů.

  Snaž se v předklonu otočit na ucho, aby ses dozadu dostala. (Curly Girl metoda má občas podezřele blízko k akro yoze ;). Zadní vlasy se tím uvolní od hlavy, dostanou svoji vrstvu leave-inu a začnou se i později chovat definovaně a samostatně.

Nakonec, tím základním a úplně nejdůležitějším tipem je: musíš mít správný kondicionér!

Správný kondicionér poznáš tak, že Tvým vlasům dodá slip (snadno jdou pročísnout prsty) a zároveň po dokončení vší té mycí alchymie nejsou zplihlé. Jsou šťavnaté, vlní se o stošest, a jsou dokonale hydratované.

Najít správný kondicionér je s trochou nadsázky podobné, jako hledat v životě svou drahou polovičku. Stojí to něco bádání a experimentu (i průšvihů), a je proto dobré, když se můžeš spolehnout, že má prověřené složení a sedne k tomu, co máš na hlavě.
 
Všechny milované Curly Girl kondicionéry najdeš zde, a můžeš si je zafiltrovat podle typu svých vlasů.>>

Pokud Tě zajímají Curly Girl leave-inyty najdeš všechny zde>>.

Držím palce, a ať to čvachtá! :-)

Karolina

 

Zpátky do Curly Girl encyklopedie>>

Karolina Srncová.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)
Více o Karolině se dočteš zde.