Rýžová voda

Rýžová voda byla po staletí na Východě známá coby elixír růstu a regenerace. Ve 21. století ji pro sebe objevila Curly Girl metoda a ona doslova zaplavila internet. Jak to ale udělat, aby Ti doopravdy sloužila?

Předně rýžová voda je velmi univerzální pomocník. Ale je také zdrojem proteinu. Dříve než s ní své vlasy začneš sytit ve velkém, ujisti se, že Tvým vlasům protein zrovna schází, a že na ten rýžový náhodou nejsou citlivé. (Poznala bys to tak, že by Ti po ní vlasy nepříjemně ztvrdly a zcuchaly se). Z tohoto důvodů nedoporučuji začínat napoprvé se silnější, fermentovanou variantou.

K čemu je rýžová voda dobrá?

  • Na pokožku hlavy rýžovou vodu dáváme na povzbuzení růstu,
  • zatímco do vlasů pokud jim schází protein. Buďto coby masku,
  • nebo jako pre-poo (proteinový zábal před mytím),
  • a některým vlasům (včetně mých :) bude velmi svědčit i jako leave-in.

 

Ingredience

1/2 hrnku rýže (může být bílá i celozrnná)
2 hrnky vody

 

Postup

Rýži propláchni v cedníku od průmyslových nečistot a na 30 minut zalej při pokojové teplotě v uzavřené nádobě vodou. Občas protřepej. Druhá varianta je rýži povařit a vzniklý vodo-šlem pak vymačkat přes cedník. Hotová voda je mléčně zakalená.

Ještě účinnější je fermentovaná varianta, kdy výluh necháš na 24 hodin v uzavřené nádobě kvasit (stále při pokojové teplotě). Pak sliješ a uložíš do lednice. Ferment některým lidem nevoní lze ovonět pár kapkami esenciálních olejů. Při použití doporučuji fermentovanou variantu ředit, je dost účinná... 😉

Jak nanášet?

Hotový roztok buďto nalej do rozprasovače a aplikuj pramen po prameni, nebo do
lahvičky s aplikátorem (ve které bývá v drogériích vlasová voda Luna), nanes na pokožku hlavy a vmasíruj. Nech působit asi 30 minut, pak smyj.

 

Zpátky do Curly Girl receptů >>

Karolina Srncová.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)
Více o Karolině se dočteš zde.

Přidat komentář

.