Leave-in je bezoplachový kondicionér, který se nanáší po mytí, do mokrých vlasů a nesmývá. Většina z nás před začátkem Curly Girl metody o nějakém leave-inu v životě neslyšela. Pojďme si proto shrnout, proč by se najednou měl objevit na naší poličce v koupelně...

 

Kdy potřebuji leave-in?

 • Pokud se chceš někdy dočkat definovaných a nepřehlédnutelných kudrn nebo kremrolek z Curly Girl síně slávy, musíš pochopit, jak mají vypadat vlasy před stylingem (než začneš nanášet gel nebo pěnu). Měly by být:

  - mokré,
  - kluzké
  - a spojené do pramenů.

  Měly by vypadat jako kluzcí hádci (nebo ještě hůř: slizké chaluhy), a tak se také označují ve světě CGM – seaweed hair.

  Styling se nenanáší na opláchnuté a vyždímané vlasy, které jsou prostě jen mokré, protože na takových vlasech už nic nevykouzlí. Takové vlasy máš ve chvíli, kdy je umyješ a vyždímáš  jedna hmota, nulový prokluz, z ní visí jednotlivé, různě odvislé vlásky. Pokud jsou ale vlasy v tomhle stavu před nanesením gelu, už pramínkovaté zůstanou, protože gel všechno jen zafixuje.  Právě proto předtím potřebuješ na povrch vlasů dostat leave-in a zpracovat je do pramenů.

 • Pokud jsou brzy po mytí vlasy matné, suché a druhý den už se cuchají – potřebují leave-in.
 • Pokuď jsou obecně vlasy „hladové“, máš pocit, že kondicionér sluply jako malinu – potřebují leave-in.
 • Zcela jistě pak, pokud jsou neposlušné, kudrnaté, trpí na krep... A čím silnější tím víc leave-inu potřebují.

To nás navádí k další otázce:

 

Jaký leave-in si vybrat?

Jde totiž o to, že leave-in může být v praxi bezmála cokoli a bavíme se o skutečně široké škále produktů. Od průzračných vodiček ve spreji, po hutné krémy, které stěží rozetřeš prstem. Tvoje vlasy samozřejmě potřebují konkrétní typ leave-inu, ale s každým z nich se úplně jinak pracuje.

Jeden příklad za všechny. Tohle je jeden z vůbec nejlehčích leave-inů od Hands on Veggies. Je dokonalý pro beznadějné jemnovlásky, které trpí na build-up, a pro děti, které potřebují nenucenou péči.

Hands on Veggies Anti-Frizz Leave-In Conditioner

Leave-in je ve spreji na bázi květinové vody. Proto se nanáší do trochu osušených vlasů (jinak by ho voda odplavila) a aplikuje sprejováním pramen po prameni.

Je to delikátní práce – jako u jemnovlásek celá CGM. :)

 

Naopak tohle je ideální leave-in pro silné, suché a nepoddajné vlasy:

 

Shea Moisture Coconut & Hibiscus Curl & Style Milk

 

Když dózičku nakloníš, produkt se ani nepohne. Je to hutná emulze, bohatá na přírodní másla a složky proti krepu.

Takový leave-in bys nenasprejovala ani náhodou! Nejlíp se nanáší do hodně mokrých vlasů, a to tak, že ho do nich rovnoměrně „zahrabeš“ pramen po prameni a uděláš Squish to Condish.

Asi už chápeš, co chci říct.
Naprostá většina Curly Girls nějaký ten leave-in ve své výbavě potřebuje. Jen je důležité, abys při výběru zohlednila svoji sílu a typ vlasů.

Teď se podívej na kolekci našich Curly Girl leave-inů a použij chytrý filtr vpravo. Uvidíš, že najdeš ten svůj pravý! ;) >>

Karolina

Zpátky do Curly Girl encyklopedie>>


Karolina Srncová.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)
Více o Karolině se dočteš zde.