Curly Girl metoda a No poo – Kompletní průvodce

Když se setkají zelený svět No poo s nablýskanou kráskou Curly Girl metodou, nejednoho jímá zmatek. Dá se vůbec metoda, u jejíhož zrodu stál klasický kondicionér, praktikovat s čistými dary přírody? Odpověď zní: ano. Curly Girl metoda a No poo JDOU dohromady. Tvoje vlny nebo kudrny skutečně mohou vzkvétat jen za použití 100% přírodních bylin, olejů a jedlých ingrediencí. Zároveň se však sluší říct, že přírodnost složení automaticky úspěch nezajistí. – I v No poo existuje nerovnováha a přešlapy, při nichž mohou vlnky spíš vysychat a skomírat. Aby ses tomu vyhla a nedostala se do stavu, kdy budeš závistivě pokukovat po vlasech svých low poo kolegyň, v následujícím seriálu si povíme pár zákonitostí, a dodám kupu domácích receptů... Curly Girl metoda a no poo
1. Nebuď suchar
Jedním z nejčastějších úskalí Curly Girl metody na No poo je špatně a jednotvárně zvolená mycí směs. Mytí vaječnými žloutky, žitnou nebo rýžovou moukou ve stylu našich babiček je sice praktické, dobře umyje a odmastí. Málokdo si ovšem uvědomuje, že všechny tyto ingredience jsou zdroji proteinu a jako takové mohou vychýlit rovnováhu ve vlasech. Proteinové mytí postupně vlasy zpevňuje, protože jim dodává hmotu. Je-li ale jednostranné, děje se to v nedobrém slova smyslu, jako když se z vláčného stébla stává pevná sláma, a vlasy ztrácejí hydrataci, která je v Curly Girl metodě alfou a omegou. (vždyť to ona dává pružnost a lesk!) Původní rostlinné a živočišné proteiny navíc nejsou hydrolyzované (roztříštěné na menší částice) jako ty v hotové vlasové kosmetice, což znamená, že vlasy je nejsou schopné pojmout do svého středu. Dochází k usazování proteinu na povrchu, což sice zprvu může přispívat k udržení vlhkosti, ale dlouhodobě je spíš kontraproduktivní. (více o proteinech se dočteš v článku ZDE) Čím tedy vlasy na Curly Girl metodě mýt?
  • Pokud máš jakýkoli typ kudrn (3A-C) nebo afro, za nejvhodnější považuji bylinky, namíchané ve speciální vícesložkové směsi. Ta dokáže zajistit, že se vlasy nejen očistí, ale také vyživí a jejich povrch uzamkne před krepem.
  • Pokud jsi vlnovláska, může Ti proteinové mytí vyhovovat častěji. I tak ale zkoušej obohacené verze – smíchat mouku například se žloutkem, medem nebo použít fermentovaný kvásek. Více níže.
 
2. Pozor na houpačku
Pro své produkty jsi sama autorem i formulátorem. Tímpádem jsi zodpovědná za něco, co se v hotové kosmetice ohlídá „samo“ : za hodnotu pH ve svém mytí. Nejspíš jsi se s tím setkala. Umyješ zásaditou sodou, srovnáš kyselým oplachem, kávou, ibiškem... Klasika. Jenže neustálé pohupování pH může Tvé vlny nebo kudrny notně oslabit. Stejně jako nevhodné zásadité ingredience typu tuhých šamponů a mýdel. Pokud jsou vlasy zásaditému prostředí vystavené trvale, padají, jsou tenké a křehké. Snaž se proto pH své péče držet mezi hodnotami 4–7 a vždycky upřednostňuj jednu vyváženou směs (zásaditá + kyselá složka dohromady) před prudkým vystřídáním protilehlých pH.
Curly Girl metoda a No poo
3. Zvenku i zevnitř
Vlasy odkázané na svou vlastní sílu bez syntetických pomocníků o to více ocení holistický přístup. Pomáhej jejich kráse zevnitř – udržuj zdravou střevní mikroflóru, pij dostatek čisté vody a nezapomeň na hodnotné tuky (avokádo, kokosový olej, omega-3 mastné kyseliny).  
4. Názvosloví máme stejné
I při no poo budeš dělat hloubkové čištění (clarifying), pomůže plop a squish-to-condish techniky a nejspíš budeš nanášet nějaký ten leave-in. Abychom byly společně na jedné vlně, prozkoumej Curly Girl slovníček ZDE >>.  
Disclaimer na závěr
Předpokládám, že tu pravou náturu pro No poo – tedy chuť experimentovat a vědomí neustálé transformace svých vlasů, už máš. Potom také víš, že No poo není disciplína univerzálních, polopatických instrukcí. Směs, která jedné dá hebké prstýnky, druhé vyrobí vysušený chumel. A gel, který jedny vlasy obalí solidní krustičkou, jiné hltavě vsáknou. Je to cesta experimentu, intuice a napojení na sebe sama. Zároveň No poo je o trpělivosti. Curly Girl efekt hladkých a bujných pramenů Ti nezajistí stejně lacino jako syntetické složky v kondicionéru. (To je důvod, proč se ke kondicionérovým složkám typu BTMS uchylují i výrobci přírodní kosmetiky nebo malé domácí značky a proč jsou v jejich produktech tak těžce nahraditelné.) Ovšem, o to budou mít Tvé kudrny pak větší hodnotu. ;) Pokud bys došla k závěru, že Curly Girl metoda a No poo Ti nefungují, nebo je chceš s něčím prostřídávat, vždycky můžeš zkusit její Low poo verzi s hotovou, šetrnou kosmetikou. A teď už hurá do toho! Náš článek je rozdělený na tři části:   SEZNAM DÍLŮ: CURLY GIRL METODA A NO POO – ČÁST 1. Mytí >> CURLY GIRL METODA A NO POO – ČÁST 2. Styling >> CURLY GIRL METODA A NO POO – ČÁST 3. Výživa a regenerace (vychází v listopadu)

Karolina Srncová.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)
Více o Karolině se dočteš zde.

Přidat komentář

.