Cetearyl Alcohol

Cetrimonium Chloride je bezbarvá pěnivá vodička, kterou řadíme mezi takzvané kationtové surfaktanty, neboli kondicionérové složky. Molekuly cetrimonia si můžeš představit jako pulce nebo malé rybičky s dlouhým ocáskem zatímco hlavička miluje vodu a má pozitivní náboj, ocásek vodu odpuzuje. (obrázek). Díky této obojživelné nátuře cetrimonium funguje jako jakási spojka snadno proniká povrchem vody a umožňuje, aby se další složky v produktu (například olej, který vodu odpuzuje) do sebe prolnuly. Typická koncentrace cetrimonia v produktu je okolo 24 % u oplachových a 12 % u neoplachových produktů. 

 

Do jisté míry je Cetrimonium Chloride samo schopno čistit, i když se zde bavíme o velmi šetrném mytí vlasů, na které nepřišly oleje nebo těžší krémy. Nedokáže efektivně odstranit build up.

 

Ta hlavní funkce cetrimonia ale najde uplatnění v kondicionéru. Ve chvíli, kdy kondicionér nebo cowash s Cetrimoniem Chloride vetřeš do mokrých vlasů, jeho pozitivní hlavičky se přitáhnou jako magnetem k povrchu Tvých vlasů (vlasy i pokožka mají náboj negativní). Pokud jsi umyla šamponem, povrch bývá těsně po umytí rozrušený, šupinky (kutikuly) vlasů naježené. Cetrimonium je uhladí zpět, čímž vrátí vlasu „hladký“ pocit (mokrý vlas půjde opět snadno rozčesat – tato chemická reakce je záležitostí vteřin). Vlas s hladkým povrchem je po uschnutí lesklejší, má živější barvu a nižší sklon k elektrizování a krepu. Cetrimonium Chloride funguje také jako heat protectant vlasů při fénování. Navíc k sobě molekuly cetrimonia přitáhnou také částečky oleje, což ocení zvláště suché, vysokoporézní vlasy, které potřebují zapečetit, aby z nich vláha nevyprchala hned po umytí. 

 

Zatímco účinek cetrimonia může u leckterých zanedbaných hrubých kudrn přinést wow efekt po pár umytích, je třeba říci, že se nezavděčí všem. Přitažlivost cetrimonia k vlasům je totiž tak silná, že z nich při obyčejném vymývání cowashe nebo kondicionéru nejde spláchnout a přetrvává na povrchu i po jejich uschnutí. Díky hydrofobnímu (vodu odpuzujícímu charakteru) svých koncovek na sebe navíc cetrimonium naváže mastné alkoholy z kondicionéru nebo leave-inu (cetyl alcohol, cetearyl alcohol) a oleje. Vzhledem k tomu, že nejvíc negativní náboj mají poškozené vlasy, vídám občas typický obraz Curly Girls s jemnými, poškozenými vlasy, kterým cetrimonium nepomohlo, nýbrž se na vlasech nahromadilo a způsobilo zplihnutí vln. Pokud máš jemné vlasy a sklony k build upu, vyhni se proto produktům, u kterých je Cetrimonium Chloride mezi prvními pěti ingrediencemi. (Přítomnost vydatného oleje, například bambuckého másla mezi nimi problém prohlubuje). 

 

Pokud už si s cetrimoniem nerozumíš, na jeho důkladné vymytí z vlasů budeš potřebovat hloubkově čistící šampon, například se Sodium C14-16 Olefin Sulfonatem. Proto cetrimonium doporučuji spíš těm vlasům, které si ho chtějí „nechat“ a budou z jeho ochranných funkcí profitovat. Středním až silným, a zvláště těm, které mají vyšší poréznost (jsou matné, suché, krepatí). Typický produkt stojící na cetrimoniu, který spoustu Curly Girls nadchne, ale jemnovlásky nespasí, je jeden z nejznámějších – As I Am Coconut Cowash (odkaz - https://www.kudrnatevlasy.cz/shop/p/as-i-am-coconut-cowash/). 

 

Cetrimonium v produktu funguje i jako konzervant, který brání růstu mikroorganismů. Z tohoto důvodu je bohužel toxický pro vodní říši. Ačkoli je látka hodnocena jako běžně přijatelná, ve vyšší koncentraci může být dráždivá pro citlivé jedince, a nedoporučuji ji pro děti nebo astmatiky. Pokud Tě po použití As I Am Cowashe (který má cetrimonium hned na třetím místě) svědí pokožka hlavy, ale jinak by Ti sedl, vyměň ho za podobně výživný, ale nealergenní produkt jako je Farfalla kondicionér z divokých růží (odkaz - https://www.kudrnatevlasy.cz/shop/p/farfalla-kondicioner-divoka-ruze/) nebo Tabitha Clean Conditioner (odkaz - https://www.kudrnatevlasy.cz/shop/p/tabitha-clean-conditioner-amber-rose/ ).

 

Produkty s Cetrimonium Chloride

As I Am Cowash
https://www.kudrnatevlasy.cz/shop/p/as-i-am-coconut-cowash/


Curlsmith Reactivator
https://www.kudrnatevlasy.cz/shop/p/curlsmith-moisture-memory-reactivator/

Trochu méně CURLS Blueberry Bliss Hair Milk
https://www.kudrnatevlasy.cz/shop/p/curls-blueberry-coconut-hair-milk-leave-in-237-ml/


Trochu méně Shea Moisture Smoothie

https://www.kudrnatevlasy.cz/shop/p/sheamoisture-coconut-hibiscus-curl-enhancing-smoothie/

 


Karolina Srncová.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)
Více o Karolině se dočteš zde.

Přidat komentář

.