Cetrimonium Chloride

Cetrimonium Chloride je bezbarvá pěnivá vodička, kterou řadíme mezi takzvané kationtové surfaktanty, neboli kondicionérové složky. Molekuly cetrimonia si můžeš představit jako pulce nebo malé rybičky s dlouhým ocáskem zatímco hlavička miluje vodu a má pozitivní náboj, ocásek vodu odpuzuje.

Cetrimonium chloride

Díky této obojživelné nátuře cetrimonium funguje jako jakási spojka snadno proniká povrchem vody a umožňuje, aby se ostatní složky v produktu (zejména olej, který vodu odpuzuje) s ní prolnuly. Typická koncentrace cetrimonia v produktu je okolo 24 % u oplachových a 12 % u neoplachových produktů. 

 

Do jisté míry je Cetrimonium Chloride samo schopno čistit, i když se zde bavíme o velmi šetrném mytí vlasů, na které nepřišly oleje nebo těžší krémy. Nedokáže efektivně odstranit build up.

 

Ta hlavní funkce cetrimonia ale najde uplatnění v kondicionéru. Ve chvíli, kdy kondicionér nebo cowash s Cetrimoniem Chloride vetřeš do mokrých vlasů, jeho pozitivní hlavičky se přitáhnou jako magnet k jejich povrchu (vlasy i pokožka mají náboj negativní). Pokud jsi zrovna umyla šamponem, šupinky (kutikuly) na povrchu vlasů bývají naježené. Cetrimonium je uhladí zpět, čímž vrátí vlasu „hladký“ pocit (mokrý vlas půjde opět snadno rozčesat – tato chemická reakce je záležitostí vteřin!). Vlas s hladkým povrchem je po uschnutí lesklejší, má živější barvu a nižší sklon k elektrizování a krepu. Cetrimonium Chloride funguje také jako heat protectant při fénování. Navíc k sobě molekuly cetrimonia přitáhnou částečky oleje, což ocení zvláště suché, vysokoporézní vlasy, které potřebují, aby z nich vláha nevyprchala hned po umytí. 

 

Zatímco účinek cetrimonia může u leckterých hrubých kudrn přinést wow efekt po pár umytích, je třeba říci, že se nezavděčí všem. Přitažlivost cetrimonia k vlasům je totiž tak silná, že z nich při obyčejném vymývání cowashe nebo kondicionéru nejde spláchnout a přetrvává na povrchu i po jejich uschnutí. Díky hydrofobnímu (vodu odpuzujícímu charakteru) svých koncovek na sebe navíc cetrimonium naváže mastné alkoholy z kondicionéru nebo leave-inu (jako jsou Cetyl Alcohol nebo Cetearyl Alcohol) a oleje.

Vzhledem k tomu, že nejvíc negativní náboj mají poškozené vlasy, vídám občas typický obraz Curly Girls s jemnými, poškozenými vlasy, kterým cetrimonium nepomohlo, nýbrž se na vlasech nahromadilo a způsobilo zplihnutí vln. Pokud máš jemné vlasy a sklony k build upu, vyhni se produktům, u kterých je Cetrimonium Chloride mezi prvními pěti ingrediencemi. (Přítomnost vydatného oleje, například bambuckého másla mezi nimi problém prohlubuje). 

 

Pokud už si s cetrimoniem nerozumíš, na jeho důkladné vymytí budeš potřebovat hloubkově čistící šampon. Ale teď pojďme k těm vlasům, které si s ním budou naopak lebedit. ;) Středním až silným, a zvláště těm, které mají vyšší poréznost (jsou matné, suché, krepatí) prokáže dobrou službu. Typický produkt stojící na cetrimoniu, který spoustu Curly Girls nadchne (ale jemnovlásky nespasí), je jeden z nejznámějších – As I Am Coconut Cowash. 

 

Cetrimonium v produktu funguje i jako konzervant, který brání růstu mikroorganismů. Z tohoto důvodu je bohužel toxický pro vodní říši. Ačkoli je látka hodnocena jako běžně přijatelná, ve vyšší koncentraci může být dráždivá pro citlivé jedince, a nedoporučuji ji pro děti nebo astmatiky. Pokud Tě po použití As I Am Cowashe svědí pokožka hlavy, ale jinak by Ti sedl, vyměň ho za podobně výživný, ale nealergenní Farfalla kondicionér z divokých růží nebo Tabitha Clean Conditioner.

 

Produkty s Cetrimonium Chloride

As I Am Coconut CowashCurlsmith Moisture Memory Reactivator
CURLS Blueberry & Coconut Hair Milk
Shea Moisture Coconut & Hibiscus Curl Enhancing Smoothie

Karolina Srncová.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)
Více o Karolině se dočteš zde.

Přidat komentář

.