Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil

Jojobový olej pochází ze semen stálezeleného keře jojoby kalifornské, rostoucího ve vyprahlých oblastech Kalifornie, Arizony a Mexika. Pravý, kvalitní jojobový olej je panenský (z prvního lisování zastudena), nerafinovaný, má nazlátlou barvu a jemné oříškové aroma. Pokud koupíš olej rafinovaný, bude prakticky bezbarvý a bez vůně (a pochopitelně, se zlomkem účinků).

 

Ačkoli jí říkáme olej, jojoba ve skutečnosti náleží mezi kapalné vosky (takzvané voskové estery). Co to znamená pro Curly Girl metodu? Většina olejů je složená hlavně z mastných kyselin. Voskové estery jsou oproti tomu kombinací mastných kyselin a mastných alkoholů a svým chemickým složením jsou bližší zvířecímu tuku než rostlinným olejům. Jojobový olej je bohatý na mono nenasycené mastné kyseliny, provitamin A a antioxidační vitamin E.

 

Molekulární stavba jojobového oleje je nesmírně blízká složení přirozeného mazu lidské pokožky (ten sestává kolem 20% právě z voskových esterů). Díky této podobnosti pokožka jojobu snadno přijme a olej jí dokáže vrátit rovnováhu a stimulovat ji k jejím přirozeným procesům. Navíc má jojoba protiplísňové vlastnosti a pomáhá potírat bakteriální a plísňové infekce. Z tohoto důvodu bude ideální pro Curly Girls, které trpí kožními alergiemi, lupy nebo zarudlou, suchou pokožkou

 

Pokud Tě po washdayi svědí hlava, tak poté, co se porozhlédneš po složkách, které to vyvolaly, přidej trochu jojobového oleje do mytí cowashem nebo kondicionérem, abys pokožku zklidnila. A předtím než se pustíš do hloubkového čištění clarifying šamponem, vmasíruj asi 10 kapek jojobového oleje do kůže na hlavě, abys zajistila, že ji důkladná očista “nerozhodí”. Navíc je jojoba nosný olej, což znamená, že v něm můžeš rozpustit trochu esenciálních olejů (které jsou samy o sobě příliš koncentrované pro nanášení na pokožku) a profitovat pak z jejich účinků. Zkus třeba masáž směsí jojoby s tea tree nebo rozmarýnovým olejem!


Jak působí Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil na vlasy?

Jojobový olej patří mezi takzvané pečetící (sealing) oleje, protože neproniká dovnitř vlasu, nýbrž vytváří tenoučký ochranný film na jeho povrchu. Vyplňuje prasklinky na povrchu a pomáhá tak “opravit” vlasy poškozené horkem nebo mechanickými zásahy. Díky vyhlazování povrchu vlasu snižuje tření mezi vlasy, čímž usnadňuje rozčesávání (proto se přidává do kondicionérů) a dále chrání před mechanickým poškozením. Eliminuje krep a zvyšuje lesk, a narozdíl od kokosového nebo slunečnicového oleje se do vlasů časem nevsákne. Proto mívá jojobový olej někdy označení “přírodní silikon”. Pokud už jsi vyzkoušela nesmírně oblíbený aktivátor Rockin' Ringlets od Jessicurl, víš o čem je řeč, protože on (i některé další produkty Jessicurl) jsou postavené právě na jojobě.

 

Kromě zmiňovaného vyhlazení chceme od pečetícího oleje hlavně to, aby udržel ve vlasu vlhkost. Z titulu toho je logičtější jojobový olej nanášet při mytí (v produktu) nebo po mytí, kdy je ve vlasu co pečetit (nikoli před ním. To by bránil vodě vlas patřičně zvlhčit.) Právě proto je jojoba také skvělým termálním ochráncem v létě. Před plaváním popraš vlasy směsí vody a jojobového oleje z rozprašovače. Bude je chránit před chlorem z bazénu a vyprcháním barvy u barvených vlasů. Jojoba také mírně prodlužuje pobyt na slunci. Vyzkoušet ji můžeš i na suchou pleť nebo rty v horkých dnech.

 

Když se bavíme o pečetění, logicky jde na mysl dotaz, zda jojobový olej nemůže na vlasech způsobit build-up? Z logiky věci by neměl. Vzhledem k jeho složení blízkému lidským olejům je to s jeho hromaděním (i vymýváním) dost podobné. Nicméně, jako u všech olejů, není nad osobní zkušenost. Je možné, že se nezalíbí těm nejjemnějším vlasům (tam potom za stejným účelem povrchové ochrany doporučuji vyzkoušet spíš nejlehčí olej z hroznových jader). Pokud by už k nahromadění došlo, jojobový olej vymyješ klasickým low-poo šamponem bez silikonů (ideálně i bez kondicionérových složek a vyššího obsahu olejů, tedy spíš čirým než krémovým). Poradí si s ním také jíl nebo oplach s jablečným octem.

 

Pokud si mícháš produkty, pak oceníš, že jojobový olej má velmi dlouhou životnost. Jediné dva oleje, které jsou na tom ještě líp, jsou ricinový a kokosový.Produkty s jojobovým olejem

 

Jessicurl Rockin' Ringlets Styling Potion

 

 

Sumilayi Ooh So Soft Curls Oil Treatment

 

Jessicurl Oil Blend

 Innersense Hydrating Hair Masque

 

Jessicurl Spiralicious Styling Gel

 

Zpátky do Curly Girl encyklopedie>>


Karolina Srncová.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)
Více o Karolině se dočteš zde.

Přidat komentář

.